Het is tien voor één op een maandagmiddag in november. Het regent gestaag. Desondanks staan zo’n vijfentwintig mensen buiten in de rij voor Metaallaan 255. Er klinken wel tien talen door elkaar.
Om één uur gaat namelijk Gea’s Weggeefwinkel open. Daar kunnen ze net die dingetjes krijgen - een pan, een schaal, een schort - die ze gewoonlijk niet kunnen betalen. In onze wijk hebben veel mensen het helemaal niet breed.
Van Travertijnstraat naar Metaallaan
Metaallaan 255 is de voormalige Th. Hart de Ruyterschool voor voorgezet speciaal onderwijs die in 1976 werd gebouwd. Sinds een paar jaar stond het gebouw leeg, maar nu krijgt het snel weer een nieuwe invulling. Naast Gea’s Weggeefwinkel, hebben ook de Roege Boys er een nieuw onderkomen. Een bijzonder initiatief naast de weggeefwinkel is Vrouwkracht 2.0, een project ondersteund door Nanneke Jager van WIJ Vinkhuizen. Vrouwkracht was al een paar jaar actief met catering vanuit Backbone (de voormalige Vinkenborg aan de Travertijnstraat). Nu wil het project een laagdrempelige lunchroom beginnen voor bezoekers van de weggeefwinkel én bedrijven uit de buurt.
Cateringbedrijf
Nanneke Jager vertelt: ‘Vrouwkracht is een project om vrouwen vanuit allerlei culturen die in Vinkhuizen wonen een plaats in de maatschappij te geven. Veel vrouwen hebben verborgen talenten die letterlijk achter de voordeur wegkwijnen. Ze spreken soms bijna geen Nederlands, hebben nooit gewerkt, weten niet hoe je moet overleggen. In dit project leren ze hoe je samen iets opbouwt en kunnen daardoor zelfstandig verder. Koken vinden heel veel vrouwen leuk en vaak kunnen ze het goed. Door te doen, leer je het meest. Na een jaar kunnen ze weer doorstromen en is er weer plaats voor een nieuwe groep. Elke keer is er plaats voor zo’n tien vrouwen. Met Vrouwkracht hebben we een cateringbedrijfje opgezet en met de opbrengsten hebben de vrouwen zelf een groot deel van het keukenmateriaal bij elkaar verdiend.
In de Metaallaan willen we een stapje verder: een eigen lunchroom inrichten. Daarom heten we nu Vrouwkracht 2.0. De lunches verkopen we voor een heel klein prijsje aan de bezoekers van de weggeefwinkel, zodat zij voor of na hun bezoek aan Gea, hier een echt gezonde hap kunnen genieten. Een restaurantje inrichten is natuurlijk duur en er is van alles nodig: kookplaten, stoelen, tafels en nog meer. Gelukkig krijgen we heel wat van bedrijven’.
Muurschildering
Momenteel wordt er in kleine groepjes –vanwege de coronamaatregelen – hard gewerkt aan de keuken en het restaurantgedeelte. Verfrollers, tape en hamers slingeren tussen de koffiekopjes en de dadels. Een verrassende aankleding van het restaurant bestaat uit een indringende muurschildering door street art-kunstenaar Michel Velt. ‘Het is het gezicht van een krachtvrouw’, vertelt hij, ‘er komt nog een junglemotief omheen.’ Ondertussen geeft Michel leiding aan het aanbrengen van een spannend tegelmozaïek op de saaie betonnen pilaren. Velt doet alles vrijwillig, maar hij mag geregeld langskomen voor een lunch als Vrouwkracht 2.0 opengaat. Nanneke hoopt dat dat in januari 2021 zover is. Dan is iedereen welkom om een hapje te komen eten, bijvoorbeeld Koerdische kubbah of Marrokaans-Turks-Hollands-Smeltkroes-roomkaasgebak.
Vinkhuizen, 18 november 2020